Už mnoho let můžeme číst varování před GMO potravinamy. Nejnovější články varují před bakterií Bacillus thuringiensis, která se objevuje především v GMO kukuřici. Údajně je nebezpečná pro lidi.
Naše hodnocení: nepravda
Podrobnosti: Několik příspěvků na Facebooku sdílí článek Exploreru, který tvrdí, že „geneticky modifikované potraviny jsou pravděpodobně hlavní příčinou exploze syndromu děravého střeva“. Uvádí to na základě účinku Bt toxinu na hmyz, u kterého Bt toxin narušuje jeho trávicí trakt, a pak pokračuje, že stejný účinek má Bt toxin na člověka. Výzkumník také dává do souvislosti s Bt plodinami údajnou studii o zažívacích potížích Američanů, kterou měly provést MDVIP a Ipsos.
Bacillus thuringiensis (Bt) je bakterie známá svou schopností zabíjet škodlivý hmyz. Během svého vývoje vytváří speciální toxiny (Cry a Cyt), které jsou smrtelné pro konkrétní hmyz, ale zcela neškodné pro člověka, zvířata a rostliny. Existuje mnoho kmenů Bt, které jsou účinné proti různým skupinám hmyzu, jako jsou blanokřídlí, semi-hypteráni a stejnonožci. Později byly objeveny i kmeny působící na jiný hmyz, roztoče, hlístice a prvoky. Výsledkem je, že Bt se používá jako ekologický prostředek na ochranu rostlin.
Plodiny, které obsahují DNA Bt bakterií, se také nazývají geneticky modifikované nebo transgenní plodiny. Díky tomu mohou rostliny samostatně produkovat Bt proteiny (toxiny), které jsou také účinné pouze proti určitým druhům hmyzu. Tento toxin se označuje jako ochranný prostředek rostlinného původu.
Podle studie americké Agentury pro ochranu životního prostředí jsou toxiny Cry1Ab a Cry1F v Bt kukuřici účinné při kontrole určitých škůdců kukuřice, jako je zavíječ kukuřičný, zavíječ kukuřičný jihozápadní a ušní červ kukuřičný. Podle studie je použití Bt kukuřice nejen ekonomicky výhodné pro pěstitele, ale také představuje menší riziko pro člověka a životní prostředí ve srovnání s chemickým postřikem.
V roce 1995 EPA schválila první Bt plodiny ve Spojených státech, včetně Bt kukuřice, Bt bavlny a Bt brambor. Před tímto rozhodnutím EPA důkladně přezkoumala všechny Bt produkty, konzultovala s odborníky, získala externí stanoviska a vzala v úvahu připomínky veřejnosti. Po téměř dvouletém hodnocení dospěla k závěru, že Bt plodiny nepředstavují nepřiměřené riziko pro zdraví nebo životní prostředí. V roce 1997 tvořila Bt kukuřice 8 procent z celkového množství kukuřice vypěstované ve Spojených státech, zatímco v roce 2024 byl podíl Bt kukuřice až 86 procent. V roce 2020 bylo celkem 92 procent kukuřice pěstované ve Spojených státech geneticky modifikovaných, zatímco podíl geneticky modifikovaných sójových bobů činil až 94 procent.
Dostupné vědecké důkazy ukazují, že Bt plodiny jsou pro člověka bezpečné, protože bílkoviny produkované v lidském trávicím systému se rychle rozkládají a nejsou toxické ani alergenní. Regulační agentury schválily potraviny a krmiva z Bt plodin jako ekvivalentní konvenčním plodinám. Kromě toho Bt plodiny pomáhají snižovat používání chemických pesticidů, což může mít pozitivní dopad jak na lidské zdraví, tak na životní prostředí.
Výzkumník sdílí průzkum, nikoli studii
MDVIP je americká společnost, která provozuje síť lékařů zaměřenou na preventivní a personalizovanou primární péči. Na svých webových stránkách uvádějí, že jejich lékaři mají na starosti menší počet pacientů (až 600) ve srovnání s běžnými lékaři, což jim umožňuje věnovat více času individuální péči o každého pacienta. Pacienti platí za tyto služby tisíce dolarů na poplatcích, v závislosti na místě poskytované služby. Například pro internistu Sama Setareha pracujícího v Beverly Hills v Kalifornii je roční poplatek 5 000 USD, za služby Dr. Williamse pracujícího ve Springfieldu v Tennessee je roční poplatek 1 800 USD.
Údajná studie MDVIP a Ipsos je ve skutečnosti průzkumem Ipsosu pro MDVIP, který se skládal z online rozhovorů s 1 005 respondenty staršími osmnácti let pocházejících z kontinentálních Spojených států, Aljašky a Havaje. Průzkum se zaměřil na povědomí Američanů o střevním mikrobiomu a jeho dopadu na zdraví. Ukázalo se, že většina respondentů má v této oblasti jen omezené znalosti a někteří hledají řešení svých zažívacích problémů. Průzkum se nezaměřil na syndrom děravého střeva ani na Bt bakterii.
Zdroj: Demagog.sk